Sunday, September 30, 2012

Stickers - An Economy In Our Classroom



sticker classroom economy



I had wanted to implement an economy rewards system in my classroom, but most ideas I found seemed like a lot of work to me.  Like most teachers, my plate is overflowing already, so I wanted to make it simple.  It finally hit me one day - stickers! I LOVED getting stickers as a kid, but my kiddos love them even more because each one is worth $1 in our classroom economy.


Each student has a small notebook like this:

zebra mini notebook

Whenever the student turns in an assignment, answers a "stretchy" question, or is "caught being good" I give them a sticker to put in their book.

At the end of the month we have a mini-store with various prizes (books, pencils, erasers, etc.) and they can "spend" their stickers.  I simply use a sharpie to cross them out as they spend them.


sticker classroom economy


This post contains affiliate links. I earn a small commission each time someone makes a purchase using one of my links, which helps to support the blog.  All opinions are my own and I only promote brands and products that I have used myself and truly love. 

17 comments:

  1. Great classroom economy idea! Love the simplicity of it :)
    Erin
    http://adventuresinthirdgrade-brown.blogspot.com/

    ReplyDelete
  2. What a good idea! I have so many stickers and now I have a way to use them in the classroom :)

    Sara
    Miss V's Busy Bees

    ReplyDelete
  3. I LOVE this idea! How do you place a value on the things they can purchase with their stickers?

    ReplyDelete
    Replies
    1. We count each sticker as a dollar basically and then the items are priced between $5 and $300. I generally set the price at $1 per penny for what I pay for things - so a $300 item cost $3.00. If it is prize like a homework pass or sitting in a bean bag chair it might be $10 or $20.

      Delete
  4. Hi!! This is a good idea because I work After school as a group leader..

    ReplyDelete
  5. Do the children ever cheat bringing stickers from home?

    ReplyDelete
    Replies
    1. I have never had a student cheat that way. I usually buy the stickers in the packages that you can only find at teacher supply stores or office supply stores. I also keep track of which types of stickers I use.

      Delete
  6. This comment has been removed by a blog administrator.

    ReplyDelete
  7. Love this idea...simply and easy to manage! It's a win-win!

    ReplyDelete
  8. Where did you get the bulk animal print memo pads? Thank you!!!

    ReplyDelete
    Replies
    1. I got them at Amazon http://amzn.to/2tVBLHj (affiliate link)

      Delete
  9. I have done this for over 30 years. I have used this from grades 2 through 10. If kids are not participating, and I pick up the stickers suddenly every hand is up. If peeps are talking out, I say good answer, sorry, I can't give you a sticker...My prizes are valued from 10~ 50 stickers. Kids love it!

    ReplyDelete
  10. You did this with high school? What types of things were they able to "buy", and how did you pay for them?

    ReplyDelete
    Replies
    1. This comment has been removed by the author.

      Delete
  11. I teach 4th grade, but another teacher left a comment that she used a similar system for 10th graders. They are able to buy small things such as pencils, pens, etc. I pay for the items myself. Hope that helps!

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...